Led tabela

Led tabela; ışıklı tabela sistemleridir. Led tabela modelleri ve led tabela sistemleri için ucuz led tabela fiyatları tabelacı‘da beğeninize sunulmaktadır.

Led tabelalar büyük çoğunluğumuzun hayatına kara şimşek dizisi ile girmiştir sanırız. Hepimizin hayranlıkla izlediği bu dizi’nin; insan olmamasına rağmen David Hasselhoff ile başrolünü paylaşan muhteşem araba kara şimşek Kid’in önündeki led ışıkları hepimiz hatırlıyoruzdur sanırız.

Gelişen zaman içinde görselliği neticesinde led ışıklandırmalar led tabela sistemleri ile üretilen ışıklı tabelaları da beraberinde getirmiştir. Dövizcilerde, hastanelerde hatta bakkal, kasap manav vitrinlerinde bile artık günümüzde ışıklı led tabelalar kullanılmaktadır.

Led tabela modelleri; en çok göze hitap etmesi ve ilgi çekmesi nedeni ile tercih edilmektedir. Ayrıca bakım gerektirmemesi, zorlu iklim şartlarında bile sorunsuz çalışması, çok düşük enerji tüketimi ve ekonomik olmaları nedeni ile tercih edilmektedir.

Led tabela yapımı için 2 yöntem bulunmaktadır. Led tabela yapımı için ilk yöntem; bakır plaket üzerine led tabela yapılması’dır. İkinci led tabela yapımı yöntemi ise pleksiglas üzerine led tabela yapımı’dır. Piyasada daha çok pleksiglas üzerine led tabeal yapımı tercih edilmektedir.

Plesksiglas denilen madde; metakrilik çekine olup, renkli veya renksiz çeşitleri olan bir çeşit saydam ya da yarı saydam olan plastik camlardır. Ozon, oksije, klor gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olan pleksiglas kalıplanarak şekillendirilmektedir. Yanmaya karşı dayanıklılığı az olmakla beraber aydınlatma amaçlı üretilen ürünler için çok şekillerde kullanılmaktadır.

Pleksiglas üzerine led tabela nasıl yapılır merak edenleri de aydınlatalım.

Önce pleksiglas üzerine ışıklı led tabela da yazılacak yazı Corel Draw adlı bilgisayar programında hazırlanır.

İlk olarak yazı şekli boyutu ve genişliği ile yüksekliği belirlenir.  Sonrasında ki aşama ise pleksiglas boyutlarında bir çerçeve olurturulmasıdır. Hazırlanan yazı çerçevenin içine uygun şekilde yerleştirilir.
Ledlerin çap genişliğine göre markalama seçilerek led yerleri markalanır. bu sayade ledlerin yerleri belirlenmiş olur.

Bu işlemlerden sonra tabela pleksiglas üzerine aktarılmaya hazır hale gelmiştir.

Corel Draw adlı bilgisayar programı ile hazırlanan çalışma lazer kesim makinesine aktarılarak koordinat ayarları yapılır, böylece lazer makinesi ledlerin yerlerini belirlemiş olur. Ledler deliklerine uygun bir şekilde dizilerek led bağlantıları arka kısımda yapılır. Tabelada ledlerin sürekli yanması istendiği takdirde ledler dirence seri bağlanır. Eğer her harf karakteri mikrodenetleyici ile kontrol edilecek ise her harf karakteri için ledler ayrı gruplanır. Mikrodenetledyici, srücü transistörler ve transistörn beyz ucunda bulunan dirençten oluşan kısım kontrol devresidir. Kontrol devresi delikli perdinaks üzerinde yapılabileceği gibi bakır plakete de yapılabilmektedir. Piyasada genel olarak hazır kontrol devreleri kullanılır.

Daha sonra yapılan ledlerin slikonlanması işlemi ise; ledlerin hem sabitlenmesi hem de dış ortam etkilerinin ledlere zarar vermesini engellemesi için tüm bağlantılar yapıldıktan sonra ledlerin dibinden dikkatli bir şekilde pleksiglasa slikonlanmasıdır.

Led tabela sistemlerindeki ledlerin ışıklanmasını düzenleyen micro denetleyiciye yazılım yükleme işlemi için, programlama işlemi sonrasında ve derlem işlemi yapıldıktan sonra hex uzantılı kod bakır plaket üzerine yapılan led tabela gibi micro denetleyiciye pickit cihazları ile yüklenir.

Programin çalışması ile ilgili ve ledlerin parlaklığının kontrolleri yapıldıktan sonra, çekilen akım dikkate alınarak SMPS seçimi yapılmaktadır. Devrede ledler 12 volt ile çalışır. Kontrol devresi ise 5 volt ile çalışır. 12 volt çıkış veren smps kullanıldığında kontrol devresi önüne 7805 regüle entegresi bağlanarak sabit 5 volt elde edilir. Gerilimde oluşabilecek oynamaların kontrol devresine zarar vermesini engellemek için 7805 regüle entegresine paralel olarak kondansatör bağlanması uygun olacaktır. Bağlanan kondansatör, devrenin ihtiyacından fazla olan akımı kendisini şarj etmek için kullanır.

Tüm bu işlemlerden sonra pleksiglas üzerine ışıklı led tabela tamamlanmıştır. Artık iş sadece led tabela montajına kalmıştır. Goloğlu tabela reklam hizmetleri uzman kadromuz ve yılların deneyimi ile edindiğimiz tecrübemizden faydalanmak isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Led tabelacı İstanbul Avrupa yakası Osmanbey, Nişantaşı, Teşvikiye, Şişli, Harbiye, Elmadağ, Taksim, Cihangir, Beyoğlu, Tünel, Galatasaray, Kasımpaşa, Halide Edip, Okmeydanı, Bomonti, Mecidiyeköy, Gayrettepe, Zincirlikuyu, Etiler, Levent, Ulus, Maslak, Sarıyer, Yeniköy, Arnavutköy, Ortaköy, Beşiktaş, Yıldız, Fulya, Dikilitaş, Fındıklı, Karaköy, Eminönü,sirkeci, Çemberlitaş, Sultanahmet, Laleli, Aksaray, Fındıkzade, Kocamustafapaşa, Çapa, Haseki, Topkapı, Cevizlibağ led tabela servisi hizmetinizdedir.

Ayrıca Bakırköy, İncirli, Ömür, Bahçelievler, Haznedar, Esenler, Yayla, Bağcılar, Merter, Avcılar, Sefaköy, Güneşli, Halkalı, Küçükçekmece, Büyükçekmece led tebalacı servisimiz içinde bizimle randevu alarak fiyat teklifi alabilirsiniz.

En uygun led tabela fiyatları için bizden fiyat almanızı ısrarla önermekteyiz. Eğer ihtiyacınız led tabela sistemleri yaptırmak ise bizimle iletişim kurun, pişman olmayın ( :

Bir cevap yazın